Maalesef aramanızla eşleşen bir sonuç bulamadık.

57. Sayı Makale Çağrısı - Ulu Çınarların Ardından

57. sayı makale çağrısı

ULU ÇINARLARIN ARDINDAN

 

Kuşatıcılığı ve heybeti ile hayatımızda yer edinen, gölgesine girmenin huzur ve güven verdiği bir ağaç olan çınarın yansımalarını insanlar arasından arayacak olsak bunu en çok hak edenler âlimler, bilim adamları olacaktır. Asırlara şahitlik eden bu vakur ağaç gibi kendilerini yetiştirenler üzerinden bugüne taşıdıkları ve kendi yetiştirdikleri üzerinden geleceğe taşıyacakları ilmi birikim itibarıyla saygıyı ve hürmeti hak eder bu hocalarımız. Disiplinli çalışmaları ile ortaya koydukları ufuk açısı eserler de onları heybetli kılar.

Geçtiğimiz son iki yıl sosyal bilimler camiasının ulu çınarlarını ebediyete uğurladığımız bir dönem oldu. 27 Mayıs darbesi sonrasında Türkiye’de çalışma yapma imkânı bulamayan Fuat Sezgin Hoca, çalıştığı konu nedeniyle akademik çevrelerce boykot edilen Şerif Mardin Hoca, Osmanlı tarihinin birçok yönünü dünyaya açan Halil İnalcık ve Kemal Karpat hocalar sadece kendi çalışmaları itibariyle değil yetiştirdikleri öğrenciler ve ilham oldukları diğer çalışmalar açısından da vefayı ve hayatlarına mercek tutmayı hak eden önemli köşe taşıdırlar.

Alimin ölümü alemin ölümüne denk gören bir anlayışı savunan Muhafazakâr Düşünce Dergisi olarak hem bu isimlere karşı vefa borcumuzu bir nebze olsun ödeyebilmek hem de onlardan hareketle yaşadıkları döneme, çalışmalarına ışık tutmak amacıyla ulu çınarlar temasıyla bu hocaların hayatını ve çalışmalarını ele alıyoruz.

Bu kapsamda Prof. Dr. Fuat Sezgin, Prof. Dr. Halil İnalcık, Prof. Dr. Şerif Mardin, Prof. Dr. Kemal Karpat’ın; hayatı, çalışmaları, eğitim serüvenleri, sosyal bilim çalışmalarındaki yerleri konulu çalışmalarınızı bekliyoruz.

 

Notlar

  • Yazı çağrısından hareketle yukarıda belirtilen başlıkların haricinde de çalışmalar kabul edilecektir.
  • Makalelerinizi 31 Eylül 2019’a kadar muhafazakardd@gmail.com'a e-mail atabilirsiniz.

 

Muhafazakâr Düşünce Dergisi, Tübitak-ULAKBİM tarafından dizinlenmektedir.

BİZİ TAKİP EDİN

MOBİL UYGULAMALARIMIZI İNDİRİN

Tanıtım Filmimiz

VİDEOLAR