Maalesef aramanızla eşleşen bir sonuç bulamadık.

Konya Mevlana Kültür Merkezi 17/10/2015 09:00

İslam Medeniyetini Kuran Düşünürler Sempozyumu

İslam medeniyetinin bir krizde olup-olmadığı konusundaki tartışmaların yoğunlaştığı bir dönemden geçiyoruz. İslam dünyasında dinsel şiddet hareketleri yükselmekte, düşünsel anlamda bir daralma meydana gelmekte, dogmatizm ve psikolojik bağnazlık fanatizm olarak değişik boyutlarda gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bu açıdan bakıldığında İslam Dünyasında entelektüel ve siyasi bir krizin mevcut olduğu görülmektedir. Bu krizin aşılması konusunda İslam Medeniyetinin başlangıç noktasına geri bakılması ve şimdiye kadar bize kutup yıldızı olmuş düşünürlerimizin tekrar ele alınması gerekmektedir. Nitekim bu konuda Türkiye’de son yıllarda diğer İslam ülkelerinde yaşananların aksine canlı bir tartışmanın yürütüldüğü açıkça görülmektedir. Bu tartışmalara katkı yapmak ve İslam Medeniyetinin kurucu düşünürlerinin, günümüz düşünce dünyasına katkılarını ele almak amacıyla Muhafazakâr Düşünce DergisiKonya Büyükşehir Belediyesinin desteği, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Medeniyet Okulu‘nun katkılarıyla Konya’da “İslam Medeniyetini Kuran Düşünürler” Sempozyumunu tertiplemekte.

Sempozyum Üç bölümden oluşuyor. İlk bölümde açılış konuşmalarıyapılacak. İkinci bölümde, Doğu ve Batı ayrımı çerçevesinde Doğunun hikmeti tartışılacak. Üçüncü bölümde ise İslam medeniyetinin önemli düşünürleri olan İbni Haldun, Farabi, Gazali, İbni Rüşdi İbni Sina, İbni Arabî, Mevlana, Ahmet Yesevi üzerine tebliğ sunulacak.

Sempozyumda Muhafazakâr Düşünce Dergisi adına Serhat Buhari Baytekin, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürekaçılış konuşmaları yapacak.

Eski Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet S. Aydın, Prof. Dr. Kenan Gürsoy, Prof. Dr. Prof. Dr. İlhami Güler, Bedri Gencer, Prof. Dr. Burhanettin Tatar, Prof. Dr. Murat Çemrek, Prof. Dr. Mustafa Demirci, Prof. Dr. Mehmet Evkuran, Prof. Dr. Mevlüt Uyanık, Prof. Dr. Adem Çaylak, Prof. Dr. Musa Yıldız, Prof. Dr. Dilaver Gürer, Prof. Dr. Bilal Kuşpınar, Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, Doç.Dr. Ayşe Sıdıka Oktay, Doç. Dr. Hasan Hüseyin Bircan, Dr. Salih Kesgin sempozyumda tebliğ sunacaklar.

Sempozyuma katılım için aşağıda yer alan formu doldurmanız yeterlidir. Giriş ücretsizdir.

İletişim:
Muhafazakâr Düşünce Dergisi
muhafazakardd@gmail.com
0312 431 2155

Tarih: 17 Ekim 2015, Cumartesi
Saat: 09:00 – 17:30
Yer: Konya Mevlana Kültür Merkezi
Çimenlik Mah. Aslanlı Kışla Cad. Karatay / KONYA

VİDEOLAR