Maalesef aramanızla eşleşen bir sonuç bulamadık.

Yazara Notlar

Muhafazakar Düşünce Dergisi’nin Makale Yayınlama Prensipleri

Muhafazakâr Düşünce Dergisi altı ayda bir yayımlanan ve içeriğini oluşturan dosya teması haricinde hem çeviri yazılarına hem kitap tahliline hem de bir tane de olsa dosya teması dışında makaleye yer veren ulusal hakemli bir akademik dergi olup Tübitak-ULAKBİM tarafından dizinlenen bilimsel bir dergi hüviyetindedir.

Muhafazakâr Düşünce Dergisi’ne gönderilen makalelerin kabul edilmesi için daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış olması şartı aranmaktır. Makaleler ilk olarak yazı işleri tarafından incelenmektedir. Makale hem içerik hem de stil açısından yeterli şartları sağlıyorsa, yazı işleri makaleyi yayımlanmaya uygunluğu için incelemeye tabi tutar. Yeterli şartları sağlamayan makalenin yazarına ise gerekli açıklama yapılır (Gönderilen yazıların yanıtlanma süresi 60 gün olup bu süre içerisinde yanıtlanmayan yazılar ulaşmamış demektir). Uygun bulunan makaleler incelenmesi için hakemlere gönderilir. Hakemler makaleyi ya reddederler ya kabul ederler ya da makaleye düzeltme verirler. Yazarlar hakemler tarafından istenen gerekli düzeltmeleri yapmakla yükümlü olup makalenin yayımlanması hakemlerin onayına bağlıdır.

Muhafazakâr Düşünce Dergisi'ne  Gönderilecek Olan Makalenin Yazarına Notlar: 

• Makaleler en az 3.500, en çok 6.500 kelimeden oluşmalıdır. ( 22 sayfayı geçmeyecek şekilde olmalıdır.)  

•Makaleler MS Word işlemcisinde 12 puntoluk Times New Roman yazı tipi ve 1.5 satır aralığı ile yazılmalıdır.  

• Tablolar, figürler, resimler ve çizgiler derginin sayfasına uygun boyutta olmalıdır. Eğer gerekiyorsa daha küçük punto ve tek satır aralığıyla yazılmalıdır. Bu şekiller makaledeki görünüme uygun olarak sıralı bir şekilde numaralandırılmalıdır. Mümkün olduğu kadar az tablo kullanılmalıdır.

• Makalelerde en az 175 en çok 200 kelimelik özet bölümünün yanı sıra 5-7 kelime arası anahtar kelimelerin olması zorunludur. Aynı şekilde en az 175 en çok 200 kelimelik İngilizce bir abstract ve 5-7 kelime arası keywords olması gerekmektedir.

• Muhafazakâr Düşünce Dergisi'ne gönderilen makalelerde referans olarak APA style 6th edition kullanılmalıdır. Hem alıntılarda hem de kaynakça oluşturmada Amerikan Psikoloji Derneği'nin yayımladığı Amerikan Psikoloji Derneği Yazım Kılavuzu'nda belirtilen yazım kuralları ve formatı kullanılmalıdır.

•Makale yazarının unvanı, bağlı olduğu kurumu, e-mail bilgileri ve varsa sosyal medya adresleri ayrıntılı bir şekilde yazılmalıdır.

•Muhafazakâr Düşünce Dergisi’nde yayımlanacak olan makalelerin imla ve noktalama kuralları yazarın kendi tercihine bırakılmış olup sehven yapıldığı varsayılan hatalar düzeltilir.

• Muhafazakâr Düşünce Dergisi’nde yayımlanan makalelerin fikri sorumluluğu yazara ait olup, yayın hakkı ise Muhafazakâr Düşünce Dergisi'ne aittir.

• Muhafazakâr Düşünce Dergisi’nde yayımlanıp polemik konusu olan makalelerde, yazarlara en fazla 2 kez cevap hakkı tanınır.

• Muhafazakâr Düşünce Dergisi’nde yayımlanan makalelerin yazarlarına yazılarının bulunduğu sayıdan iki adet, yayın ve danışma kuruluna ise her sayıdan birer adet dergi gönderilir.

• Muhafazakâr Düşünce Dergisi yazarlardan herhangi bir başvuru ve yayın ücreti talep etmemektedir.

• Muhafazakâr Düşünce Dergisi’ne makalelerinizi göndermek için şu adres kullanılmaktadır: muhafazakardd@gmail.com  

Muhafazakâr Düşünce Dergisi’ne Gönderilecek Makalelerin Yazımında Kullanılacak APA Yöntemiyle İlgili Metin İçinde Kaynak Gösterme Şekilleri ve Kaynakça Oluşturma

•Metin İçinde Kaynak Gösterme Şekli

Doğrudan Alıntı: Bu alıntılama yönteminde metinin değiştirilmeden olduğu gibi aktarılmasıdır.

Dolaylı Alıntı: Bu alıntılama yönteminde ana düşünce değiştirilmeden, yazarın kendi yazı üslubuna göre veya alıntıya eklemek istediği bilgilerle metnin referans olarak gösterilmesidir.

Tek yazarlı alıntılarda metin içi; yazarın soyadı (2016), parantez içi; (yazarın soyadı, 2016).

İki yazarlı alıntılarda metin içi; birinci yazarın soyadı ve  ikinci yazarın soyadı (1996), parantez içi; ( birinci yazarın soyadı ve ikinci yazarın soyadı, 1996).

Kurumların yazar olduğu çalışmalarda metin içi ilk defa gösterildiğinde; kurumun tam adı (kurumun kısaltması, 2009), ikinci defa metin içinde kaynak gösterildiğinde ise sadece (kurumun kısaltması,2009) şeklinde gösterilir. Parantez içi kaynak gösteriminde; (kurumun tam adı[kurumun kısaltması], 2009), ikinci defa metinde kaynak gösterildiğinde ise (kurumun kısaltması, 2009) şeklinde gösterilir.

•Kaynakça Oluşturma Yöntemi

Metin içinde gösterilen tüm referanslar kaynakçada yer almak zorundadır.

Kaynakça alfabetik sıraya göre, sola dayalı asılı girinti düzenine göre yapılmalıdır.

Yazarın birden fazla kitabı kullanılmış ise yayın yılı önce olan sıralamada önce gelir. Yazarın hem tek başına hem de birden çok yazarlı ortak çalışması varsa o halde tarih dikkate alınmadan tek yazarlı eser sıralamada önce gelir.

Tek yazarlı kitap; Yazarın soyadı, adının baş harfi.(Yıl). Kitabın adı (Baskı sayısı). Basım Yeri: Yayınevi.

Tek yazarlı makale; Yazarın soyadı, adının baş harfi. (Yıl). Makalenin adı. Derginin adı, Sayı: , Yıl: , sayfa aralığı.

İki yazarlı kitap; Yazarın soyadı, adının baş harfi. ve diğer yazarın soyadı, adının baş harfi. (Yıl). Kitabın adı ( Baskı sayısı). Basım Yeri: Yayınevi.

İki yazarlı makale; Yazarın soyadı, adının baş harfi. ve diğer yazarın soyadı, adının baş harfi. (Yıl). Makalenin adı. Derginin adı, Sayı: , Yıl: , sayfa aralığı.

Kitap bölümü; Yazarın soyadı, adının baş harfi. (Yıl). Kitap bölümü. Kitabın adı (Baskı sayısı) içinde (sayfa aralığı). Basım Yeri: Yayınevi.

Çeviri kitap; Yazarın soyadı, adının baş harfi. (Yıl). Kitabın adı (çevirmenin adi soyadı). Basım Yeri: Yayınevi.

Editörlü kitap; Yazarın soyadı, adının baş harfi. (Ed). (Yıl). Kitabın adı.(Baskı sayısı). Basım Yeri: Yayınevi.

Tezlerin kaynakça gösterimi; Yazarın soyadı, adının baş harfi. (Yıl). Tezin adı. Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi\ Doktora Tezi, Tezi kabul eden Enstitünün ismi, Üniversitenin bulunduğu şehrin adı.

Muhafazakâr Düşünce Dergisi, Tübitak-ULAKBİM tarafından dizinlenmektedir.

BİZİ TAKİP EDİN

MOBİL UYGULAMALARIMIZI İNDİRİN

Tanıtım Filmimiz

VİDEOLAR